Voor werkgevers
Vacatures in je mailbox? Stel jouw jobalert in!
Arbeidsmarktkrapte neemt iets af, maar blijft een uitdaging
Nieuws
09-04-2026

Arbeidsmarktupdate - maart 2026: Arbeidsmarktkrapte neemt iets af, maar blijft een uitdaging

Arbeidsmarktupdate – maart 2026
Arbeidsmarktanalyse van ArbeidsmarktInZicht (Etil research group), in samenwerking met Mediahuis, Banenrijklimburg en Limburgvac.

Kernpunten in maart

  • De arbeidsmarkt in Limburg blijft krap
  • Het aantal vacatures neemt licht af
  • Het aantal WW-uitkeringen neemt toe
  • Personeel vinden blijft lastig voor veel werkgevers

Minder spanning, maar personeel vinden blijft een uitdaging

De arbeidsmarkt in Limburg is iets minder gespannen dan een paar jaar geleden. Toch blijft het voor veel werkgevers lastig om vacatures te vervullen. Tegelijkertijd hebben werkzoekenden nog steeds relatief veel kansen op de arbeidsmarkt. De krapte neemt iets af, maar is zeker nog niet verdwenen.

Personeelstekort blijft voelbaar voor werkgevers

In een eerder artikel lieten we al zien dat personeelstekort voor veel ondernemers de grootste belemmering vormt. Dat beeld verandert nog niet snel.

Uit recente cijfers blijkt dat bijna 30% van de ondernemers aangeeft dat personeelskrapte een belangrijke uitdaging blijft voor hun bedrijfsvoering. De arbeidsmarkt blijft daarmee krap, zowel landelijk als in Limburg.

Bron: UWV, bewerkt door ArbeidsmarktInZicht

Voor werkgevers betekent dit dat het vinden van geschikt personeel tijd en aandacht blijft vragen. Voor werkzoekenden betekent het juist dat er nog volop kansen zijn.

Niet elke sector heeft dezelfde krapte

Hoewel in veel beroepen personeel moeilijk te vinden is, zijn er duidelijke verschillen tussen sectoren.

De arbeidsmarkt is daarbij:

  • In balans voor agrarische beroepen
  • Krap voor onder andere ICT- en technische beroepen
  • Zeer krap in zorg en welzijn, openbaar bestuur en dienstverlening

Dit laat zien dat vooral in sectoren waar veel vraag is naar personeel, de druk hoog blijft. Onder dienstverlenende beroepen vallen bijvoorbeeld functies zoals barpersoneel, conciërges, chef-koks, dierverzorgers, glazenwassers, keukenhulpen, rij-instructeurs en schoonmakers.

Bron: UWV, bewerking ArbeidsmarktInZicht

Deze sectoren hebben grote invloed op de Limburgse arbeidsmarkt

In Limburg werken relatief veel mensen in een aantal grote beroepsgroepen.

  • Bedrijfseconomische beroepen: 102.000 werkenden
  • Zorg en welzijn: 95.000 werkenden
  • Techniek: 89.000 werkenden

Samen zijn deze sectoren goed voor bijna de helft van alle werkenden in Limburg. Daardoor heeft de krapte in deze sectoren veel invloed op de Limburgse arbeidsmarkt.

Bron: CBS microdata, bewerkt door ArbeidsmarktInZicht

Waarom neemt de krapte iets af?

De afname van de krapte heeft vooral twee oorzaken.

1. Minder vacatures

De economie is de afgelopen periode wat afgekoeld. Daardoor zijn werkgevers voorzichtiger geworden met het aannemen van nieuw personeel.

2. Meer mensen met een WW-uitkering

Tegelijkertijd is het aantal mensen met een WW-uitkering gestegen. Hierdoor is het aanbod van werkzoekenden iets groter geworden.

Daarnaast hebben veel organisaties hun manier van werken aangepast. Denk aan het slimmer organiseren van werk of het inzetten van technologie om efficiënter te werken.

Bron: UWV, bewerkt door ArbeidsmarktInZicht

Bron: UWV, bewerkt door ArbeidsmarktInZicht

Meer jongeren en ouderen in de WW

Opvallend is dat het aantal WW-uitkeringen toeneemt onder zowel jongeren (<27 jaar) als oudere werknemers.

Bij jongeren kan meespelen dat zij vaker werken in sectoren die gevoelig zijn voor economische veranderingen, zoals horeca. Wanneer de economie afkoelt, worden tijdelijke contracten mogelijk minder snel verlengd.
Ook technologische ontwikkelingen, zoals AI, kunnen invloed hebben op bepaalde functies. Vooral startersbanen zouden hierdoor onder druk kunnen komen te staan.

Bij oudere werknemers groeit de groep werkenden door de hogere AOW-leeftijd. Tegelijkertijd kan het zo zijn dat zij na baanverlies gemiddeld meer tijd nodig hebben om een nieuwe baan te vinden.

Krapte blijft ook in de toekomst een thema

Hoewel de arbeidsmarkt iets is afgekoeld, blijft de vraag naar personeel naar verwachting groot.

Dat komt onder andere doordat steeds meer mensen met pensioen gaan. Tegelijkertijd staat Nederland voor grote maatschappelijke opgaven, zoals:

  • de energietransitie
  • woningbouw
  • onderhoud van infrastructuur
  • uitbreiding van defensie

Voor al deze ontwikkelingen zijn veel arbeidskrachten nodig. Daardoor blijft de arbeidsmarkt ook de komende jaren onder druk staan.

Wat betekent dit voor werkgevers?

Voor werkgevers blijft het belangrijk om zich aan te passen aan de veranderende arbeidsmarkt. Bijvoorbeeld door:

  • werk slimmer te organiseren
  • technologie effectief in te zetten
  • te werven op basis van vaardigheden
  • te investeren in ontwikkeling van medewerkers

Deze aanpak helpt om personeelstekorten beter op te vangen.

Wat betekent dit voor werkzoekenden?

Voor werkzoekenden liggen er nog steeds kansen op de arbeidsmarkt. Tegelijkertijd is het verstandig om te kijken naar beroepen met toekomstperspectief.

Er zijn namelijk genoeg vacatures, maar niet elke baan biedt hetzelfde toekomstperspectief. Informatie over kansrijke beroepen kan helpen bij het maken van duurzame loopbaankeuzes.

Arbeidsmarktanalyse van ArbeidsmarktInZicht (Etil research group), in samenwerking met Mediahuis, Banenrijklimburg en Limburgvac.

Terug naar alle items

Vacatures
in je mailbox?

Schrijf je in en we houden je op de hoogte
Job Alert instellen

Vacatures in je mailbox

Schrijf je in en we houden je op de hoogte.
In elke ontvangen e-mail kun je jouw Job Alert weer deactiveren.
Welke vacatures wil je ontvangen?
Gekozen vakgebieden:

Je kunt meerdere vakgebieden toevoegen.


    Gekozen opleidingsniveaus:

    Je kunt meerdere opleidingsniveaus toevoegen.